Što sve žena može?
Odgovor na gornje pitanje bio bi podugačak, a uz sva ona zanimanja koja ste pomislili dodajte još jedno – žena može i proizvoditi džin (gin). Kada ste prva žena u Srbiji koja to radi, onda dobivate dodatnu zvjezdicu za trud.
Naša ovotjedna sugovornica Tijana Faćol našla se među 20 žena u Srbiji koje su uspješne poduzetnice i svojim kraft ginom osvojila je mnoge ljubitelje ovog alkoholnog pića. Usput, odnosno na prvom mjestu, je supruga i majka dvije djevojčice koje, kako je rekla, još dulje vrijeme neće probati džin, ali već sada sudjeluju u njegovom stvaranju. I tko zna, možda baš kako je Leona napisala u sastavu, one budu te koje će nastaviti »maminu priču«.
Gin kao otkriće
Ideja o proizvodnji džina krenula je bez velikih planova, možda bismo čak mogli reći iz »bunta«.
»Da mi je prije desetak godina netko rekao da ću biti poduzetnica, nikada mu ne bih vjerovala, a kamoli da ću proizvoditi alkoholno piće. To je došlo slučajno. Odnosno, suprug Boris je sa svojim ocem (kao i svaka druga subotička obitelj) pekao rakiju koju cijenim, ali ne mogu piti. Puno smo vremena provodili u tome i počela sam se 'buniti' jer je ne pijem. Što praviti, onako sebi za dušu? U to vrijeme gin je ponovno postao popularan u okruženju. U Hrvatskoj i Sloveniji je tada bilo već puno kraft proizvođača džin i budući da smo često putovali tamo imala sam prilike probati ih i svidjelo mi se to piće. Otuda ideja da to bude baš džin«, priča Tijana i pojašnjava kako je nakon odluke slijedilo učenje, istraživanje, usavršavanje, a budući da je po struci ekonomistica proizvodnja alkoholnog pića nije bila na popisu njenih vještina.
»Dugo sam istraživala kako bih dobila ono što sam željela i zapravo danas mogu reći kako je džin igra okusa. Napravili smo prvu turu džina za naše potrebe i kada smo shvatili koliko je dobro, željeli smo i drugima ponuditi. Pojavili smo se na Rakijadi 2018. godine s točno 30 boca džina. Nedovoljno, ali to smo imali. Ljudi su došli zbog rakije, ali su prilazili i zagledali što je to tako lijepo servirano. Naoko ih je privuklo, a na kraju smo krenuli kući praznih ruku«, priča sugovornica i pojašnjava: »To je bio moment kada sam shvatila da možemo nuditi naš proizvod i drugima izvan kruga naše obitelji, prijatelja. Ubrzo sam odlučila dati otkaz u firmi gdje sam radila 10 godina i osnovala sam vlastitu firmu L & H craft i službeno postala poduzetnica«, priča sugovornica i pojašnjava kako poduzetništvo nije onako kako je zamišljala, jer ju osim proizvodnje džina čekaju i kupci, dogovori, pakiranje, i papiri, računi...
Prvi obojeni džin u Srbiji
»Započela sam u najnezgodnije vrijeme. Godinu dana sam istraživala i isprobavala, i tog dana 2020., kada je zbog korone proglašeno izvanredno stanje dobila sam prve akcizne markice. Sam početak nije bio ohrabrujući. Kafići su bili pozatvarani i mogli smo jedino raditi s fizičkim osobama. Međutim, ako sam išta naučila u ovome poslu, to je strpljenje. Za mjesec dana slavimo 6. rođendan mog poduzetništva i ono što mogu reći jeste da još uvijek uživam u onome što radim« kaže sugovornica.
A da je to tako svjedoče mnogi, pa i oni koji nisu ljubitelji alkohola. Sam izgled i posvećenost s kojom Tijana pravi gin tonic na raznima manifestacijama i događanjima su primamljivi za svakoga. Svoju kreativnost odlučila je usmjeriti upravo na svoj proizvod i njegovo serviranje.
»Miksologija je rekla bih nauka koja je komplicirana. Nisam miksolog, niti sam barmen, ali najbolje poznajem svoj proizvod. Mislim da ga najbolje znam upariti, ne samo da dobro izgleda nego da daje i najbolji okus. Uživam igrati se biljkama i svim propratnim stvarima. Ali ono najvažnije zapravo nije u izgledu, nego u okusu. Plavi gin illusion je prvi plavi džin u Srbiji i najprodavaniji je i danas iako je nastao 2021. godine. On ima tu 'moć' mijenjanja boje, ali mnogo više iza te promjene i izgleda stoji okus i to je ono za što smo nagrađivani. Prava vrijednost je u onom prvom gutljaju koji ostavlja dojam«, priča Tijana.
Za sada u njenoj destileriji nastaju četiri vrste džina: citrus ginfinity – koji je nastao prvi, pink ginfinity, apple&honey i illusion (plavi džin). Izrada ovog pića moguća je tijekom cijele godine, jer ne ovisi od roda voća. Po riječima sugovornice džin se destilira u bakrenim kazanima i pravi se od alkohola u koji se potapaju razne biljke. Svaki džin je različit i može imati razne količine biljaka. Džin naše poduzetnice ima 13 biljaka. Osnovu čine kleka, korijander, kardamom i korijen anđelike, a sve ostalo nadograđuje ove temelje i proizvođač tome daje svoj pečat.
»Nijedan džin nije isti i to mu daje jedinstvenost koju volim. Nakon destilacije taj isti destilat se razblažuje na određenu jačinu i tako nastaje London dry gin. U osnovi ih imamo dva, a druge dvije vrste koje se na to nadograđuju su obojeni džin. Oba su prirodno bojena jer ne želim da imaju nikakvih održivača boje ili bilo čega što nije prirodno. Pink se boji borovnicom koja je rukom birana, dok se plavi džin dobiva uz pomoć cvijeta plavog graška. Taj cvijet mijenja PH vrijednost destilatu i zbog toga se događa reakcija, te kada dodamo tonic ili sok od limuna on promijeni boju u ljubičastu«, priča Tijana svoju »magiju«. Iako toga nije ni bila svjesna, Tijana je napravila prvi obojeni džin u Srbiji, a kuhani džin s okusom jabuke i meda je također otkriće, osobito u zimskim danima.
Među 20 poduzetnica Srbije
Nakon nekoliko godina Tijana se prijavila na Lidlov natječaj povodom Dana žena gdje su birali 20 žena poduzetnica. Između gotovo 500 žena, Tijana je ušla u prvih dvadeset i tako se našla u promotivnom katalogu, a njen džin na policama prodavaonica Lidla u Srbiji. Bio je to vjetar u leđa i mogućnost proizvod ponuditi i na manje dostupna tržišta. Isto se ponovilo i naredne godine, a o tome Tijana govori: »To mi je puno značilo, jer je netko priznao moj radi i stvarno sam bila ponosna. Mislim da je to jako važno da žene poduzetnice dobiju tu pažnju i dođu na tržište na koje se u današnje vrijeme teško probiti. Mi iz manjih gradova imamo hendikep probiti se na tržite poput Beograda, gdje je kada je u pitanju moj proizvod najveće tržište, jer ima najviše barova, kafića, a i kupovna moć je veća.«
Osim u direktnoj prodaji, ginfinity se može nabaviti u raznim prodavaonicama pića, te isprobati u kafićima i barovima u Subotici, Novom Sadu, Beogradu, a izvozi se i u Mađarsku. Za njene proizvode stizale su i brojne nagrade, a one posljednje koje su iz Londona došle u svibnju ove godine su tri srebrne medalje.
»Kada smo počeli, prijavljivali smo se na razna natjecanja u Srbiji i illuson je do sada dobio najviše nagrada. No, proizvode smo slali i u Berlin i London, a na tim stranim natjecanjima osim bodova, medalje i priznanja dobijete i povratnu informaciju što im se svidjelo, a što ne. Nismo destilerija prevelikih kapaciteta i zapravo vrijednost leži upravo u tome. Cijeli proces je svojevrsni ručni rad (od proizvodnje, do punjenja i pakiranja), sve prolazi kroz naše ruke.«
Tijana uz podršku supruga i djevojčica ima i podršku roditelja, te joj oko pakiranja često u pomoć priskače i mama Otilija.
»Kada treba svi pomažu, a djevojčice želim da budu tu da ih naučimo da nije sramota raditi, da vide što sve posao zahtijeva, a i vole biti dio ove priče«, priča Tijana Faćol i govori kako su joj skoriji planovi napraviti veću destileriju koju će korisnici moći posjetiti i probati proizvod.
Ali, kako je rekla, naučila je biti strpljiva, pa i ovo ostvarenje sa strpljenjem iščekuje.
Ž. V.